[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
16 Ağustos 2018 - Perşembe 04:27 Bu haber 5602 kez okundu
 
143 ilaç ödeme listesinden çıkarıldı
SGK, Sağlık Bakanlığı talimatıyla 143 ilacı pasife aldı. Pasife alınan ilaçlar arasında prostat, diyabet, antibiyotik, sinir sistemi, kalp-damar sistemi ve solunum sistemi ilaçları gibi hayati öneme haiz ilaçlar da bulunuyor.
İLAÇ Haberi
143 ilaç ödeme listesinden çıkarıldı

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Ecz. Nurten Saydan'ın konuyla ilgili yaptığı yazılı açıklama özetle şöyle:

“SGK pasife alınan ilaçların eşdeğerini de vermiyor. Dolayısıyla reçetesinde bu ilaçlar yazılmış olan hastalar tekrar doktora gitmek zorunda kalıyor. Bu yüzden de hem gereksiz iş yükü yaşanıyor, hem de hastalar mağdur oluyor.

Eczacılar olarak pasif olan ilaçların eşdeğerini veremiyoruz. Örneğin, prostat büyümesinde kullanılan ilacın 7 tane eşdeğeri olmasına rağmen bu eşdeğer ilaçları hastalara veremiyoruz.  Zira Medula Sistemi tarafından onay verilmiyor. Hastanın tekrar doktora giderek eşdeğerini yazdırması veya ücretini ödeyerek ilacını alması gerekiyor. Dolayısıyla hasta ya ücretli almak zorunda kalıyor ya da hiç alamıyor.

Hekimlerin hastalara reçete düzenlerken kullandıkları programda bulunan ilaç listelerinin güncel olmaması nedeniyle, pasif olan bir ilaç Medula sisteminde hala reçete edilebilmektedir. Ancak bu pasif ilaçla ve geri ödeme kapsamında olan eşdeğer olanları da hastalara verilememektedir. Bu nedenle hastalar, tedavileri için gerekli olan ilaca ulaşmakta ciddi sorunlar ve mağduriyetler yaşamaktadır.

Yaşanan bu mağduriyetin giderilmesi ve hastaların daha fazla mağdur olmaması için pasifteki ilaç listelerinin doktorların kullandıkları sisteme yüklenmesi ve SGK’nın Medula Provizyon sisteminde bu ilaçların eşdeğerinin verebilmesi için acilen düzenleme yapması gerekmektedir.”

Kaynak: http://www.teis.org.tr/index.php/2018/08/15/basin-aciklamasisaglik-bakanligi-talimatiyla-sgk-143-ilaci-pasife-aldi/

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: 143 ilaç ödeme listesinden çıkarıldı, SGK, Sağlık Bakanlığı
Yorumlar
Haber Yazılımı