[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
28 Mart 2020 - Cumartesi 18:00 Bu haber 3159 kez okundu
 
5 dakikada sonuç veren Kovid-19 testi geliştirildi
Abbott Laboratories, kişinin enfekte olup olmadığını beş dakika gibi kısa bir sürede belirleyen ve neredeyse bütün sağlık merkezlerinde kullanılabilecek kadar küçük ve taşınabilir bir koronavirüs testi geliştirdi.
BİYOTEKNOLOJİ Haberi
5 dakikada sonuç veren Kovid-19 testi geliştirildi

Abbott Diagnostics Araştırma ve Geliştirme Başkan Yardımcısı John Frels, 1 Nisan'dan itibaren günde 50 bin test tedarik etmeyi planladıklarını açıkladı. Moleküler test, virüsün yüksek seviyelerde olması halinde beş dakika içinde tespit edilebilen koronavirüs genomunun parçalarını hedefliyor. John Frels, enfeksiyonu kesin olarak belirleyebilmek için kapsamlı bir araştırmanın 13 dakika kadar sürebileceğini de sözlerine ekledi.

Özellikle New York, California, Washington gibi eyaletlerde koronavirüs salgını nedeniyle hastane kapasitelerinin dolma endişesi ortaya çıkarken, testler ilk olarak  yüksek risk grubuna yapılmakla sınırlandırıldı. ABD Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezlerinin yaptığı testlerde sorun çıkması nedeniyle, ABD'deki kurumlar hızla testler için dünyanın önde gelen test şirketleriyle çalışmak zorunda kaldı.

Frels, “Bu testler, çok sayıda hastayı test etmek zorunda kalanlara, testlerde yaşanan boşluğu kapatabilmek için bulunmaz bir fırsat sunuyor. Klinikte hasta beklerken test sonucuna da kısa bir süre içinde ulaşabilir” diye konuştu.

Teknoloji, şu anda ABD'de mevcut olan en yaygın kullanılan Abbott'un ID Now platformuna dayanıyor ve platformun, ülke genelinde 18 binden fazla ünitesi bulunuyor.

Test, burundan ya da boğazdan örnek alınarak yapılıyor. Alınan örnekler, bir kimyasal çözeltiyle karıştırılıyor ve böylece virüs açılıyor ve RNA'sını ortaya çıkarıyor. Daha sonra bu karışım ID Now sisteminin içerisine yerleştiriliyor ve yalnızca 3.17 kilogram civarındaki ID Now cihazı koronavirüs genomunu tespit ediyor. Sistem, başka virüslerin karışımını göz ardı ediyor.

ID Now teknolojisi grip, influenza, boğaz ağrısı ve solunum sinsityal virüsünün teşhis edilmesinde kullanılıyor.

Geliştirilen bu teknoloji neredeyse her yerde kullanılabilinir. Ancak teknolojinin ihtiyacı olan yerlere gönderilmesi için Trump yönetimi ile işbirliği yapılıyor. Öncelikli merkezler, hastanelerin acil servisleri, acil bakım klinikleri ve doktor klinikleri.

Geçen hafta, Abbott'un m2000 RealTime sistemi, ABD Gıda ve İlaç İdaresi'nden (FDA) onay aldı.  Bu sistem , günde daha fazla test yapabilir ve bir haftada 1 milyona yakın test yapılmasını sağlayabilir. Ancak bu sistemde sonuçların alınması daha uzun sürüyor. Abbott iki sistem kullanarak ayda en az 5 milyon test yapmayı planlıyor.

Diğer şirketler de daha hızlı test sistemleri geliştiriyor. Henry Schein, enfeksiyonla savaşan belirtiler arayan hasta başı antikor testin mevcut olduğunu söyledi. Kan testi, yaklaşık 15 dakika içinde sonuç verir, ancak mevcut bir enfeksiyonu kesin olarak teşhis etmek için kullanılamaz.

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: 5, dakikada, sonuç, veren, Kovid-19, testi, geliştirildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı