[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
19 Şubat 2020 - Çarşamba 14:35 Bu haber 666 kez okundu
 
Alzheimer'da Abu Dabi umudu
Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) başkenti Abu Dabi’deki bilim insanları, çığır açan bir keşifle Alzheimer hastalığının etkilerinin durdurabileceğini ve hatta önlenebileceğine inanıyorlar.
TIP&SAĞLIK Haberi
Alzheimer'da Abu Dabi umudu

Abu Dabi New York Hastanesi’nde (NYU Abu Dabi) yardımcı profesör olan Dr. Magzoub Mazin liderliğindeki bir ekip, beynin zarar görmesine neden olan zararlı proteinlerle savaşabilecek küçük proteinler tasarladı.

Hücre kültürüne dayanan bu çalışma nörolojik dejeneratifler durum için yeni bir tedavi olasılığı sağlıyor.

Bilim insanları, çalışmalarının başarılı olması halinde fareler üzerinde ‘iyi’ proteinleri test etmeyi planladıklarını belirtiyor.

2012 yılından beri NYU Abu Dabi çalışan İngiliz bilim insanı Dr. Magzoub, “Çok sayıda deneme yaptık. Elde ettiğimiz ilk sonuçlar oldukça iyiydi” dedi.

Yaşlı insanlar arasında sıklıkla karşılaşılan bir bunama hastalığı olan Alzheimer hastalığı, hafıza ve düşünme becerilerini yavaş yavaş ortadan kaldıran ve ilerleyen dönemlerinde en basit görevleri yerine getirebilme yeteneğine sahip dejeneratif bir beyin rahatsızlığıdır.

İnsanlarda hastalığın ilk belirtileri, 60’lı yaşların ortalarında görülmeye başlanıyor.

Alzheimer hastalığı, beyinde beta amyloid proteinin birikmesi ile ilgili bir hastalık.

Bu proteinler 'yanlış katlanır' yani doğal şekline dönüşmezler ve bu nedenle sinir hücrelerinin veya nöronların düzgün çalışmasını, belleğe ve diğer beyin fonksiyonlarına zarar vermesini önlerler.

Bununla mücadele edebilmek amacıyla NYU Abu Dabi’de çalışan Dr. Magzoub ekibi, hücreye nüfuz eden peptitler (CPP’ler) adı verilen başka bir protein türünün bir başka formunu geliştirdi.

ALZHEİMER NASIL ÖNELENEBİLİR?

Araştırmacılar, CPP’lerin beta amyloid zararlı yanlış katlanmış formunda birikmesiyle önlenebildiğini ve beta amyloid sinir hücrelerine zarar verebilmesinin önüne geçilebildiğini ortaya koydu.

Dr. Magzoub “İlk defa birileri beta amyloid yavaşlatıcısı olarak görev gören bu CPP’leri geliştirdi” dedi.

Dr. Magzoub, bazı ilaç çalışmalarında diğer CPP tiplerinin zaten kullanıldığını ve bunların kemoterapiye benzer şekilde damar içinden verildiğini söyledi.

Çalışma, NYU Başkanı Profesör Andrew Hamilton ve Stockholm Üniversitesi’nde profesör olan Astrid Graslund’un laboratuvarları ile birlikte yapıldı.

Çalışmanın en ümit verici bulgusu, CPP'lerin hücreler içindeki beta amyloidi etkisiz hale getirebildiği ve hücrelerden çıkarabildiğidir.

Dr. Magzoub, bu çalışmanın CPP’lerin sadece Alzheimer hastalığı olan kişilerin bunamasını durdurmakla kalmayıp aynı zamanda hastalığın etkilerini tersine de çevirebileceğini anlamına da geldiğini belirtti.

Aynı zamanda, Parkinson hastalığı gibi amyloid proteinlerine bağlı diğer hastalıklara karşı hareket edebilen benzer CPP'ler geliştirmek mümkün olabilir.

CPP’leri geliştirmek, Dr. Magzoub ve ekibinin aralarında proteinlerin nasıl çalıştığını anlamak ve hücrelerin içine girilmesini neyin etkilediğini öğrenme için yaptıkları karmaşık çalışmalara dayanıyor.

FARELER ÜZERİNDE DENENECEK

Bir sonraki adım, hücre çizgilerindeki etkilerin canlı organizmalarda kendini tekrar edip etmeyeceğini bulmak için fareler üzerinde deneyler yapmaktır. Dr. Magzoub, bu çalışmayı kendi laboratuvarında yapmayı umuyor.

Fareler ile yapılacak olan deneyler başarılı olursa, klinik deneylerinin insanlar üzerinde yapılması konusu değerlendirilecek. Bunların birkaç yıl beklemesi muhtemel olsa da, Dr. Magzoub, farelerde son derece umut verici sonuçların süreci hızlandırabileceğini söyledi.

Dr. Magzoub, “İlaç geliştirme genellikle birkaç yıl gibi bir süreyi buluyor ve insan üzerinde çalışmalar yapmaya başlamak belli bir miktar yatırım gerektiriyor. Çalışmaların ne kadar süreceği, in vivo (yaşayan organizmada) ne kadar etkili olduğuna bağlı. Birçok şey hücrelerde oldukça iyi çalışıyor ancak aynı zamanda in vivo de iyi çalışması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“In vivo” terimi Latince, yaşayan organizmada anlamına geliyor ve bunun tersi olan “in vitro” terimi ise yaşayan organizmaların dışındaki şeyler, test şişeleri ya da bakteri üreme kabı içinde yaşayanlar için kullanılıyor.

Dr. Magzoub, bazı değişikliklerin yapılmasının gerekli olmasına rağmen CPP’lerin fareler üzerinde işe yarayacağı konusunda, “iyimser” olduğunu belirtti.

Dr. Magzoub, “Sonuçları elimize aldığımızda çok ilginç şeyler ortaya çıkacak. Diğerleri, bu CPP’lerin geliştirilmesi konusuna ilgi duymaya başlayacaklar fare modelleri üzerinde iyi sonuçlar elde edebilirsek, insanlar bu alanda daha çabuk/istekli çalışma konusunda motive olacaklar” diyor.

Yapılan yeni tıbbi çalışma bu hafta Cell Reports Physical Scienceda yayınlandı.

The National

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Alzheimer'da, Abu, Dabi, umudu,
Yorumlar
Haber Yazılımı