[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
09 Mart 2018 - Cuma 00:05 Bu haber 4418 kez okundu
 
AstraZeneca, nadir hastalıklar için yeni bir şirket kuruyor
İngiliz – İsveç menşeli ilaç firması AstraZeneca tarafından yapılan bir açıklamaya göre, şirketin küresel biyolojik araştırmalar araştırma ve geliştirme kolu olan MedImmune, erken dönem iltihaplanma (inflamasyon) ve otoimmunite hastalıkları üzerine çalışmalar yapacak Viela Bio adında bağımsız bir biyoteknoloji şirketi kuruyor. Yeni kurulan bu şirket, ağır otoimmunite hastalıklarına yönelik ilaç geliştirme faaliyetlerinde bulunacak ve bu hastalıkların her birine ait altta yatan sebepleri ortaya çıkarmaya çalışacak.
BİYOTEKNOLOJİ Haberi
AstraZeneca, nadir hastalıklar için yeni bir şirket kuruyor

HABER MERKEZİ - MedImmune, üç klinik fazda, üç de klinik öncesi fazda potansiyel ilacın geliştirilmesine katkı sunacak. Bu potansiyel ilaçlar arasında şu anda 2. faz deneme çalışmaları yapılan inebilizumab da var. İnebilizumab, nöromiyelitis optika (NMO) olarak bilinen göz ve omurilik sinirlerinin iltihaplanmasına bağlı işlevlerinin bozulduğu bir hastalığın tedavisi için geliştiriliyor.Görme kaybıyla dahi sonuçlanma ihtimali olan NMO yaklaşık her 100 bin kişinin beşinde görülen ender bir hastalık.

YETİM İLAÇLAR

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) 2016 yılında, Avrupa İlaç Ajansı da 2017 yılında inebilizumaba yetim ilaç statüsü verdiğini açıkladı. Dünya üzerinde ender görülen hastalıkların tedavisi için geliştirilen ilaçlara yetim ilaç deniyor. Bu ilaçların şirketler için karlılık oranı düşük olduğundan çoğunlukla devletler yetim ilaçların geliştirilmesi için finansal destek sağlıyorlar.

YENİ CEO ATANDI

MedImmune şirketinden Solunum, Inflamasyon ve Otoimmunite (RIA) Yenilikçi İlaçlar Birimi Başkanı Bing Yao, yeni kurulan Viela Bio şirketinin CEO’su olarak atandı. Şu anda MedImmune’da RIA Klinik Geliştirme Birimi başkan yardımcısı olan Jorn Drappa, Viela Bio’da Araştırma ve Geliştime Birimi Başkanı ve ayrıca Tıbbi İşler Başkanı olarak atandı.

ÜÇ HASTALIK GRUBUNA ODAKLANILACAK

MedImmune Başkanı ve AstraZeneca Başkan Yardımcısı olan Bahija Jallal, “Amacımız her zaman bilimin daha ileriye gitmesi için bir yol bulmak. Viela Bio’yu kurarak, inflamasyon ve otoimmunite hastalıklarının tedavisine yönelik umut vadeden ve şu anda erken dönem deneme aşamasında olan potansiyel ilaçların geliştirilmesine yönelik çalışmaların devamı için ideal bir ortam oluşturuyoruz. Bu sayede hastalara maksimum faydayı sağlamayı ve üç hastalık grubunun tedavilerine yönelik yaptığımız çalışmalara odaklanmayı hedefliyoruz,” dedi.

Bing Yao ise, “Viela Bio, inflamasyon ve otoimmunite hastalıklarının tedavisine yönelik ilaçlar geliştirmede çok büyük bir potansiyeli bünyesinde barındırıyor. Bilimsel bilgi donanımı olan ve klinik ilaç geliştirme alanında uzman ve güçlü bir ekip, hastalar için hayati önemde ve yenilikçi ilaçları sunmak için çalışmalar yapıyor,” dedi.

250 MİLYON DOLARA KADAR FON SAĞLANACAK

Viela Bio şirketi Gaithersburg, Maryland merkezli olacak ve bu şirkete Boyu Capital, 6 Dimensions Capital ve Hillhouse Capital önderliğinde bir yatırımcı konsorsiyumu tarafından 250 milyon dolara kadar fon sağlanacak. AstraZeneca, Viela Bio’nun en büyük azınlık hissedarı olacak.

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: AstraZeneca, nadir hastalıklar için yeni bir şirket kuruyor, yetim ilaçlar,
Yorumlar
Haber Yazılımı