[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
20 Nisan 2018 - Cuma 04:19 Bu haber 5844 kez okundu
 
Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması sonuçlandı
Türkiye’nin çeşitli illerinden finale kalan Liseli gençler bu yıl dördüncüsü düzenlenen ‘Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nda "Yaşama Değer Kat" temasıyla hazırladıkları projeleriyle yarıştı. 626 projenin katıldığı yarışmada İzmir Fen Lisesi öğrencileri Yağmur Parlak ve Hande Sena Çiftçi‘nin “Sentez Gazlardan Mikroorganizmalar İle Biyoetanol Üretimi” adlı projesi birincilik ödülünü kazandı.
SOSYAL SORUMLULUK Haberi
Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması sonuçlandı

Bayer Türk’ün, öğrencilere bilimi sevdirerek onları yeni buluşlar yapmaya teşvik etmek ve yaratıcılıklarını pekiştirmek amacıyla bu yıl dördüncüsünü düzenlediği Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması’nın kazananları belli oldu. Yarışmada ilk üç dereceyi alan öğrenci ve okullar akademisyenlerin oluşturduğu jüri tarafından belirlenirken; Bayer Türk çalışanları tarafından seçilen iki ekip de Bayer Özel Ödülü’nü kazandı.

“Yaşama Değer Kat” temasıyla gerçekleştirilen 626 projenin katıldığı yarışmanın bu yılki birincisi, „Sentez Gazlardan Mikroorganizmalar İle Biyoetanol Üretimi“ isimli sentez gazlarla biyoetonol üretimi konusunda bir proje geliştiren İzmir Fen Lisesi öğrencisi Hande Sena Çiftçi ve Yağmur Parlak oldu. İkinciliği, TEV İnanç Türkeş Özel Lisesi’nden,Selin Kolsuz ve Yavuz Kaklıkkaya, antibiyotik kullanımı ve etkileri konusunu inceledikleri Tavuklarınızı İyileştirirken Bakterileri Güçlendirmeyin isimli projeleriye elde etti. Üçüncülük ödülü ise; Kemik Kırıklarına Yönelik Yenilikçi Akıllı Materyal: Polimer Bazlı 3D Doku İskeleleri“ isimli proje ile kemik kırıklarını tedavi yöntemi olarak polimer bazlı malzeme kullanımı konusunda yenilikçi bir yöntem geliştiren İzmir Özel Ege Lisesi öğrencileri Şevval Aykuş ve Dilara Karaca‘nın oldu.

Bayer Özel Ödülü ise bu yıl bir yeniliğe gidilerek iki projeye birden verildi. „Atık Endüstriyel Ürünler Kullanılarak Enerji Üreten ve Alternatif Güvenlik Sistemine Sahip İnovatif Yer Döşemesi Yapım Çalışması“ isimli proje ile Niğde Akşemseddin Bilim Ve Sanat Merkezi Lisesi öğrencileri Abdullah Oğul ve Halil Ataberk Bakırcı ile birlikte Ankara Özel Batıkent Mektebim Lisesi öğrencisi Yusuf Çolak’ın „Su Gelecektir“ projesi Bayer Özel Ödülü’ne layık görüldü.

Kazanan ve finale kalan öğrencilere ödülleri ve plaketleri, Bayer Türk Yönetim kurulunun da katıldığı özel törende verildi. Törende öğrencileri kutlayan jüri üyesi Gazeteci Emin Çapa şunları söyledi: “Gençlerin bilim adına gösterdikleri bu çapa gerçekten takdire şayan. Gözlerindeki enerji, projelerine duydukları tutku umarız ki geleceğe dair çok güzel adımlar atmalarını sağlar. Hepsini tekrar tebrik ediyorum”.

Ödül alan projelerin dışında ilk 10’a kalarak finalde yarışan diğer altı proje ise şunlar oldu:

Proje Adı

Başvuru Sahibi

Okul Adı

Aydaki Gizli Enerji:Alüminyum

Mehmet Berk Güneş / Muhammed Alperen Altuntaş

Nevşehir Özel Altınyıldız Koleji Fen Lisesi

Her An Aktif Doğal Enerji Kaynağı “En- Doğal”

Sarp Barokas / Sera D. Habif

Ulus Özel Musevi Lisesi

Isı Ve Ses Yalıtımına Yeni Bir Alternatif: NANO-CaCO3

Ata Karavelioğlu / Öke Yücel Özgener

İzmir Özel Ege Lisesi

İnsanoğlu Dünyadan Ayrılıyor

Sude Çebi / Umur Ata Uğurer

İstanbul TED Atakent Koleji

İşaret Dili Çevirici

Tunahan Güngör/ Umut Toprak

Mersin Eyüp Aygar Anadolu Lisesi

 

Kaynak: Editör:
Etiketler: Bayer Liseler Arası Bilim Yarışması, Bayer Türk
Yorumlar
Haber Yazılımı