[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
04 Ağustos 2018 - Cumartesi 15:12 Bu haber 3748 kez okundu
 
Çin, ABD’yi bırakıp Hintli ilaç şirketlerine açılıyor
Pekin, ABD ile ticaret savaşına neden olabilecek yeni ticari ortaklar arıyor. Hindistan Çin’in, Hindistan’da üretilen ilaçlar için hızlı mevzuat onayını vermeye hazırlanıyor. Buna karşılık Hintli firmalar da Çin’de muadil ilaç üretimine olan talepteki boşluğu doldurmak için harekete geçti.
İLAÇ Haberi
Çin, ABD’yi bırakıp Hintli ilaç şirketlerine açılıyor

Hindistan 2017 / 18 yılları (nisan / mart) verilerine göre ABD ve AB ülkeleri de dahil olmak üzere 17,3 milyar dolarlık (13,10 milyar sterlin) ilaç ihracı ile dünya muadil ilaç pazarına hakim konumda bulunuyor. Fakat endüstri verilerinin gösterdiğine göre bunun sadece yüzde 1’i dünyanın ikinci büyük ilaç pazarı olan Çin’e gidiyor.

Pek çok Hintli ilaç şirketi hâlihazırda AB ülkelerine ilaç satışı yapmakta ve AB zaten Hindistan’ın ilaç satışları için kilit bir pazar oluşturuyor ve Pharmexcil verilerine göre 2016 / 2017 de tüm ilaç ihracatının yüzde 15’i AB ülkelerine yapılmış bulunuyor. 

Çin’in hızlı mevzuat onayı, fiyatlandırma incelemesi ve mevzuat sorunları ile ABD satışlarının zarara uğrattığı Hintli şirketlerin gelirlerini artırmasına imkan verecek.

Aurobindo Pharma Ltd, Sun Pharmaceutical Industries ve Lupin Ltd gibi bazı büyük Hindistan büyük ilaç üreticileri, Birleşik Devletlerden sona dünyanın ikinci büyük ilaç pazarı olan büyük Çin Pazarı’na yönelik genişleme için yıllardır çaba gösteriyor.

Çin Dış İşleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, olağan basın toplantısında "Çin ve Hindistan ilaç ticaretinde bir büyümeye tanık oluyor ve her iki taraf da Çin pazarının Hindistan’dan ilaç  almaya açılması için iletişim içinde ve diyalogu sürdürerek iki taraf arasında karşılıklı ilaç endüstrisi için işbirliği içindedirler.

İlgili birimler, Çin – Hindistan arasındaki ilaç ticareti işbirliğini teşvik etmek ve Hindistan’dan daha fazla ilaç alımını temin etmek için özel tedbirler geliştirmektedir. İlaç ticareti için daha güçlü bir işbirliğinin her iki ülkedeki insanların refahına katkı sağlayacağına inanıyoruz” dedi.

Hintli yetkililer, Hintli ilaç firmalarının yaklaşık 250 adet ürün başvurusunun FDA’dan onay beklediğini, hatta bazılarının yıllardır bu onayın verilmediğini belirtti. 

Hndistan’ın Pharmexcil Komisyonu ve Çin İlaç ve Sağlık Ürünleri İthalat ve İhracat ve Tcare Odası bu belgeye göre gümrük işlemlerini kolaylaştırmak ve Hintli firmaların Çinli ortaklar bulmalarına yardım edecek bir anlaşma imzalayacaklar.

Hindistan Ticaret Bakanlığı Yetkilileri Çin’in, sonunda Yeni Delhi’de Hintli ilaç üreticilerinin işlemlerini kolaylaştırmak için konsoloslukta bir masa açacağını ifade ettiler.

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Çin, ABD’yi bırakıp Hintli ilaç şirketlerine açılıyor
Yorumlar
Haber Yazılımı