[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
08 Ağustos 2018 - Çarşamba 23:18 Bu haber 2550 kez okundu
 
Ecza depolarına bir bürokratik engel daha
Özel ecza depolarının medikal malzeme satışı için sorumlu müdür bulundurulması zorunluluğu özel ecza depolarını zorluyor. Diğer yandan özel ecza depoları bu uygulamanın haksız bir uygulama olduğunu, özel ecza depolarının eczacıya hizmet götürmede bürokratik bir engel oluşturduğunu söylüyorlar.
MEVZUAT Haberi
Ecza depolarına bir bürokratik engel daha

Konuya ilişkin görüşüne başvurduğumuz Anadolu Eczacı ve Depocuları Derneği Başkanı Onur Ü. Tokel şu bilgileri verdi:
 
"2014 Yılında çıkan tıbbi cihaz satış, reklam ve tanıtım yönetmeliği’nin uygulanmasına ilişkin kılavuza göre Ecza Depolarında Medikal Malzeme satışı için "Sorumlu Müdür" bulundurulması gerekli görüldü.
 
Medikal Malzeme tanımını açtığımız takdirde ecza depolarının eczanelere satmakta olduğu tansiyon aleti ve enjektör gibi malzemelerde giriyor.
 
Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılırken çeşitli denetim ve gereklilikler istenen ve "Eczacı Mesul Müdürü" olmadan açılamayan bir Ecza Deposu şimdi de medikal bölüm için bir Sorumlu Müdür bulundurmak zorunda. Belli başlı büyük depolar haricinde küçük depolar ayakta durabilmek adına zorlanırken Mesul Müdür ikinci bir görev yürütemez paragrafı bulunduğundan bu diplomaya haiz ikinci bir müdür bulundurmakla karşı karşıyadır.
 
Ecza Depoları perakende yolla hastaya satış yapamadığı gibi , GLN sahibi olmayan Eczane , Ecza Deposu ve Hastaneler dışında satış yapamayan bir toptan merkezinden bu sorumluluğun ve sorumlu müdürün istenmesi depolarımızın elini kolunu bağlamaktadır.
 
Eczaneye tam hizmet götürmek isterken sorunlarla karşılaşmasını sağlamaktadır.
 
Ecza Depoların dağıtım tanımı göz önüne alınarak bu bölümde düzenleme yapılması  gerekmektedir."
 
Kaynak: http://eczacininsesi.com/index.php/component/attire.cfm?yon=haber&id=10858
 
Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Ecza, depolarına, bir, bürokratik, engel, daha,
Yorumlar
Haber Yazılımı