[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
07 Ocak 2020 - Salı 17:10 Bu haber 477 kez okundu
 
Eczacılar prospektüslere ses veriyor
Görme engelliler için eczacılar, bin ilacın prospektüsünü seslendirecekler. İstanbul Eczacı Odası’nın ‘Sesin Hepimize İyi Gelecek” projesi için 250 gönüllü eczacı ‘Ben de varım’ dedi.
- Haberi
Eczacılar prospektüslere ses veriyor

Aydınlık gazetesinden, Özlem Konur Usta'nın haberine göre, eczacılar, görme engelliler için Türkiye’de en çok kullanılan bin ilacın prospektüsünü seslendirecek. İstanbul Eczacı Odası’nın “Sesin Hepimize İyi Gelecek” projesine katılan 250 gönüllü eczacı prospektüsleri okumaya başladı bile... Bin ilacın tamamlanmasının ardından eczacılar, Türkiye’ye “Prospektüse ses ver” diyecek ve proje Türkiye çapında katılım sağlanacak. Türkiye’de ilk kez görme engelliler bir başkasına ihtiyaç duymadan kullanacakları ilaçların yan etkilerini, özelliklerini, saklama koşullarını öğrenebilecek.

BRAİLLE ALFABESİ İLE ÇAĞRI

İstanbul Eczacı Odası olarak 4 Ocak Braille Günü kapsamında farkındalık yaratmak amacıyla bir proje başlattı. Eczacılar, 20 binden fazla sesli dokümanı internet ortamında görme engellilerin hizmetine sunan Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Merkezi (GETEM)ile görüştü. Görme engellilerin, ilaç prospektüslerine erişiminde sorun yaşadığını öğrenen eczacılar, GETEM sesli arşivlerinde yer alması için sesli prospektüs hazırlamaya karar verdi. “Sesin Hepimize İyi Gelecek” diyen eczacılar, meslek örgütünün internet sitesinden gönüllü eczacılar için çağrıda bulundu. Projenin koordinatörü Ecz. Esra Susar Kocabıyık, Aydınlık’a yaptığı açıklamada çağrıyı farkındalık yaratmak amacıyla 6 noktalı Braille alfabesi ile yaptıklarını söyledi. Esra Susar Kocabıyık, “Haraketli bir ilan hazırladık. İnternet sitesine girenler, önce Braille alfabesi ile yazdığımız ‘Görme engelli yurttaşlarımız için ilaç prospektüslerini ben de okurum diyorsan bize katıl’ yazısını gördüler. Yazı bir süre sonra Türkçe karakterlere dönüşüyordu. Bu bir farkındalık yarattı. Çok hızlı bir şekilde gönüllü eczacılarımız bizimle irtibat kurdu” dedi.

36’NCI KEZ SESLENDİREN VAR

Gönüllü eczacılar, örnekler hazırlayarak GETEM’e seslerini gönderdi. GETEM, ses kalitesi ve diksiyon açısından değerlendirdi. Kabul edilen 250 eczacı, ilaç prospektüslerini seslendirmeye başladı. Ecz. Esra Susar Kocabıyık, “Amacımız, görme engelli yurttaşlarımızın, Türkiye’de en fazla kullanılan 1000 ilacın prospektüs bilgilerine ulaşmasını sağlamak. Meslektaşlarımıza 6’şar ilacı paylaştırdık. Hepsi büyük heyecanla okudular. 6 tane ile yetinmeyip 36’ncısını okuyan arkadaşlarımız da oldu” dedi.

350’Sİ HAZIR

Eczacılar, görme engellilerin işini kolaylaştırmak için prospektüslerin hepsini aynı şekilde 6 parçaya ayırdı. Esra Susar Kocabıyık, “Bazı prospektüslerin sesli hali 1 saati buluyor. Zaman kaybını önlemek istenen bilgiye hızlı erişimi sağlamak amacıyla prospektüsleri 6 parçaya ayırdık. Diyelim ki, yan etkilerini öğrenmek istiyor bunun için sadece ilgili parçayı dinlemesi yeterli olacak” diye konuştu.

İstanbul Eczacı Odası kasım ayında ilanı yayımladı. 762 prospektüs gönüllü eczacılara dağıtıldı. 350 ilacın seslendirmesi tamamlandı. Bin ilacın ocak ayı sonunda tamamlanması bekleniyor. Hedefe ulaştıktan sonra prospektüsler, GETEM arşivlerinden kullanıma açılacak. İstanbul Eczacı Odası, bin ilaca eriştikten sonar daha fazla ilaca erişimin sağlanması amacıyla, proje için Türkiye çapında eczacılara çağrıda bulunacak.

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Eczacılar, prospektüslere, ses, veriyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı