[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
25 Mayıs 2018 - Cuma 14:52 Bu haber 22186 kez okundu
 
FDA migren ilacına onay verdi
Dünyadaki en yaygın üçüncü hastalık olan migreni önlemek üzere üretilen ilk ilaç FDA (Food and Drug Administration – Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi) tarafından onaylandı. Dünyadaki her yedi kişiden birinin muzdarip olduğu rahatsızlığın tedavisinde yeni bir dönem başladı.
ARAŞTIRMALAR Haberi
FDA migren ilacına onay verdi

HABER MERKEZİ - Amgen ve Novartis tarafından üretilen bu ilaç insülin kalemine benzer bir aletle ayda bir yapılan enjeksiyondan oluşuyor. Yeni ilaç, tüm migren ataklarını önlemiyor, fakat daha hafif geçmesini sağlıyor, migrenin görülme sıklığını yüzde 50 ve daha fazla oranda azaltıyor.

Şimdiye dek migreni önlemek için kullanılan ilaçlar yüksek kan basıncı gibi hastalıkları tedavi etmek için tasarlanmıştı. Çok etkili değillerdi ve geçici bir iyileşme sağlıyor, genellikle katlanılamaz yan etkileri oluyordu. Klinik çalışmalarda yeni ilaçları alan kişiler daha az yan etki bildirdiler. Uzun dönem kullanım ve kronik hastalığı olanlar için yan etkiler halen tespit edilme aşamasında.

Kendi kendine enjeksiyonla aylık olarak verilen Aimovig isimli ilaç yılda 6 bin 900 dolar ya da ayda 575 dolarlık bir liste fiyatına sahip olacağını bildirildi.

(www.eczahanehaber.com)

 

 

 

 

 

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Amgen, Novartis, migren ilacı, FDA, amoving
Yorumlar
Haber Yazılımı