[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
01 Mart 2018 - Perşembe 12:29 Bu haber 4607 kez okundu
 
İlaç ruhsat komisyon başkanları ve üyelerinin görevine son verildi
Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ilaç ruhsat komisyonlarında 2 yıldan fazla süredir görev yapan tüm komisyon başkanları ve üyelerinin görevine son verildi. TİTCK bünyesinde 19 komisyon bulunuyor. Her komisyonda 5 ila 25 üye görev yapıyor. Tıbbi cihaz komisyonlarıyla beraber toplam üye sayısı 300’ü buluyor.
GÜNDEM Haberi
İlaç ruhsat komisyon başkanları ve üyelerinin görevine son verildi

Yeni Şafak Gazetesi'nin haberine göre, İlaç ruhsat komisyonları sil baştan yenileniyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) ilaç ruhsat komisyonlarında iki yıldan fazla süredir görev yapan tüm komisyon başkan ve üyelerinin görevlerine son verildi.

Mevzuat uyarınca üç yıl süreyle seçilen komisyon üyeleri arasında 18,5 yıldır komisyon üyeliği ve başkanlığı yapan üyelerin de bulunduğu ortaya çıkmıştı.

Alınan bilgiye göre, son görevlendirme döneminde ilk kez seçilen ve iki yıldır görevde olan üyeler, üç yıllık sürelerini tamamlayacak. Komisyonlara yeni görevlendirilecek isimlerin seçildiği yaklaşık 500 kişilik bilim insanı havuzuna eklenmek üzere yaklaşık bir ay önce üniversitelere ve hastanelere isim bildirmeleri için yazı yazıldı.

SON KARARI ONLAR VERİYOR

Bu komisyonlar, Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu’nca ruhsatlandırılacak, ruhsatı iptal edilecek, uyuşturucu, psikotrop veya kontrole tabi ilaçlar listesine alınacak, listeden çıkarılacak beşeri tıbbi ürünlerle ilgili bilimsel görüş bildirmekle görevli. Bu görüş, alınacak kararı doğrudan etkiliyor. Dolayısıyla komisyon üyelerinin vereceği kararlarla bir ilacın ruhsat başvurusu reddedilebiliyor veya kabul edilebiliyor. Ruhsat başvurusunda bulunulan beşeri tıbbi ürünü farmakolojik yönden inceleyen komisyonlar, ürünlerin biyoyararlanım ve biyoeşdeğerlik çalışmalarını da değerlendiriyor.

 

Kaynak: https://www.yenisafak.com/hayat/ilaca-nester-3164493

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: titck, sağlık bakanlığı, ilaç ruhsat komisyonları, görevden alındı
Yorumlar
Haber Yazılımı