[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 01:04 Bu haber 2439 kez okundu
 
İtalya, okul çağındaki çocukların aşı zorunluluğunu kaldırdı
İtalyan Parlamento Senatosu, devlet okullarına kayıt için çocukları 10 hastalığa karşı aşılama yasal yükümlülüğünün kaldırılması için yapılan yasa değişikliği önergesini onayladı. Bu değişiklik 110’a karşı 148 oyla kabul edildi ve yaz tatilinin ardından onaylanmak üzere alt meclise Temsilciler Meclisine gönderilecek.
TIP&SAĞLIK Haberi
İtalya, okul çağındaki çocukların aşı zorunluluğunu kaldırdı

Beş Yıldız Hareketi ve Kuzey Ligi Koalisyon Hükümeti 2018 Mart yayındaki seçim kampanyası boyunca zorunlu aşıyı kaldıracaklarını taahhüt etmişlerdi.

Kuzey Ligi lideri ve Başbakan Yardımcısı Matteo Salvini, zorunlu tutulan 10 aşının “yararsız ve kimi zaman tehlikeli” olduğunu söyledi.   

KARARA UYMAYACAKLAR

Dokuz bölgesel yönetim ise, yapılan değişiklik için Anayasa Mahkemesi’ne temyiz başvurusunda bulunacaklarını ve zorunlu aşılamayı sürdürmek için kendi bölgesel yasalarını uygulayacaklarını belirtti.  

Çocukların aşılanmasını ebeveynlerin yükümlülüğüne bırakan yasa bu yılın Mart ayında yürürlüğe girmişti. Önceki hükümet tarafından 2017 Mayıs ayında geçen yasayı izleyen ve çocuklarının aşılarını olduğunu ispatlama yükümlülüğü getiren yasa ile aşılar bedelsiz olarak yapılıyordu. Baştaki yasa aynı yılın temmuz ayında Senato tarafından hafifletilerek 10 aşıyı zorunlu hale getirdi ve uyulmaması durumunda cezalar da azaltıldı.

2018 Temmuz ayında hükümet, ebeveynlerin,  çocuklarının aşılarının tam olduğunu okula ispatlamak zorunda olmadıklarını duyurdu.

O YASA KIZAMIK PATLAYINCA ÇIKARTILMIŞTI

Geçtiğimiz yıllarda artan kızamık vakaları nedeniyle çocukların aşılanması konusunda ebeveynlere yükümlülük getiren yasa yürürlüğe geçirilmişti. İtalya’da 2017 yılında 5 bin kızamık vakasına rastlandı. 2016 yılında ise kızamık vakası 806 idi. Bu 2017 yılına Avrupa’da 2017 yılında en çok kızamık vakasının görüldüğü ikinci ülke olmasına yol açtı. Ayrıca Avrupa Birliği ve Avrupa Ekonomik Bölgesi’ndeki tüm vakaların yüzde 29’u 2018 Haziran ayı itibarı ile İtalya’da görüldü.

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: İtalya, okul çağındaki çocukların, aşı zorunluluğunu kaldırdı, kızam
Yorumlar
Haber Yazılımı