[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
20 Mayıs 2020 - Çarşamba 22:40 Bu haber 3499 kez okundu
 
Kan inceltici ilaçlar Kovid-19 hastalarının hayatlarını kurtarıyor
WHO) Direktörü Kovid-19'un “herhangi bir aşı geliştirilmeden önce doğal olarak biteceğini” söyledi.
GÜNDEM Haberi
Kan inceltici ilaçlar Kovid-19 hastalarının hayatlarını kurtarıyor

İngiliz doktorlar hastalık ve kan pıhtılaşması arasında net bir bağlantı bulduktan sonra, kan inceltici ilaçların KOVID-19'dan muzdarip hastaların hayatlarını kurtarmaya yardımcı olabileceğini keşfetti.

Hastanenin solunum yetmezliği servisindeki uzmanlar, hastalıktan en ciddi şekilde etkilenen hastalarda akciğer fonksiyonlarının görüntülerini çekmek için yüksek teknolojili bilgisayarlı tomografi taramaları kullandılar.

Uzmanlar, test edilen tüm hastaların, kan akışındaki daralmanın akciğerdeki küçük damarlarda pıhtılaşmaya sebep olduğunu buldular.

Hastanedeki klinik ekibi Sunday Telegraph'a, bunun “Bazı hastaların neden kandaki oksijen eksikliği nedeniyle akciğer yetmezliğinden öldüğünü” açıkladığını söyledi.

Doktorlar antikoagülanların (kan sulandırıcı) dikkatli kullanılmasının sonunda hastaları hastalığın ölmesinden kurtarabileceğine, ancak testlerin titiz ve dikkatli olması gerektiğine inanıyor, çünkü bu ilaçların kullanımı da ciddi sonuçlara neden olabilir. Web sitesi, pıhtı oluşumunu önlemek için tedavinin “çok erken” başlaması gerektiğini de ekliyor.

Londra'daki Royal Brompton ve Imperial College'da kıdemli yoğun bakım uzmanı ve klinik kıdemli öğretim görevlisi olan Dr. Brijesh Patel, ‘’Bunlar çok ciddi durumda olan hastalar, ancak bence hastaların çoğu, bu hastalık hakkında daha fazla bilgi edindikçe önemli terapötik dozlarda kan inceltici ilaçlar kullanacak. Eğer kanda yapılan bu müdahaleler uygun şekilde uygulanırsa, hayat kurtarır’’ açıklamasını yapıyor.

Imperial College'da deneysel tıp uzmanı ve St. Mary's Hastanesi'nde fahri hekim olan Prof. Dr.Peter Openshaw, Royal Brompton Hastanesi'ndeki keşif konusunda iyimser olduğunu dile getiriyor ve ’İnsanların çok hipoksik (kandaki oksijen eksikliği) hale gelmesi, oksijenin çok düşük olması ve gerçekten nefessiz olmamasıyla gözlemlenen oldukça olağanüstü klinik tabloyu açıklıyor’’ diye diyor.

Bu arada eski bir Dünya Sağlık Örgütü (WHO) Direktörü Kovid-19'un “herhangi bir aşı geliştirilmeden önce doğal olarak biteceğini” söyledi.

Rutherford Health'de bir onkolog ve başhekim olan Prof. Karol Sikora, İngiltere nüfusunun “tahmin edilenden daha fazla bağışıklığa sahip olduğunu” ve virüsün “kendi başına tükenebileceğini” düşündüğünü tweetledi. Sikora, dünyada her yerde “kabaca benzer bir durum” görülebileceğini de ekledi.

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Kan, inceltici, ilaçlar, Kovid-19, hastalarının, hayatlarını, kurtarıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı