[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
31 Mayıs 2020 - Pazar 12:30 Bu haber 2482 kez okundu
 
Kanser hastalarının Kovid-19’dan hayatını kaybetme olasılığı iki kat fazla
Yapılan bir araştırma, kanserli insanların Kovid-19 hastalığından ölme ihtimalinin iki kat daha fazla olduğunu ortaya koydu.
TIP&SAĞLIK Haberi
Kanser hastalarının Kovid-19’dan hayatını kaybetme olasılığı iki kat fazla

 

Hakemli tıp dergisi The Lancet’da yayınlanan ve ABD, Kanada ve İspanya’dan 900’ün üzerinde hastanın yer aldığı araştırmada kanserin yayılma seviyesiyle ölüm oranının arasında artış yaşandığı ortaya koyuldu.

Günlük yaşam aktivitelerini yapma kabiliyeti azalan kanser hastalarının daha büyük risk altında olduğu da belirtildi.

Makalenin yazarları, Kovid-19 teşhisi konulduktan sonraki 30 gün içinde kaç kişinin hayatını kaybettiğini gözlemledi.

Makalenin yazarlarından Dana-Farber Kanser Enstitüsü’nden onkolog Toni Choueiri, “30 günde bütün nedenlerden dolayı meydana gelen ölüm oranı yüzde 13 ve bu oran Johns Hopkins tarafından açıklanan küresel ortalama ölüm oranının iki katı” diye konuştu.

Önceki çalışmalarla aynı doğrultuda araştırma ekibi ayrıca ileri yaşın, erkeklerin, iki veya daha fazla altta yatan sağlık sorunlarının olması ve sigara içme de ölüm riskinin artmasına bağlı olduğun belirtildi.

Ancak Kovid-19 tanısından sonraki dört hafta içinde kemoterapi veya diğer kanserle mücadele tedavilerini görmenin ölüm oranlarının sonuçları üzerinde herhangi bir etkisi olmadı.

Choueiri, “Bütün bunlar birlikte ele alındığında, elde edilen sonuçlar kanser teşhisi konulmuş olan ve başka hastalıkları olan insanların kanser tedavilerine devam edebileceği ve devam etmesi gerektiğini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Choueiri, günlük yaşam aktivitelerini yapmakta zorluk çeken ya da ileri aşamada kanser teşhisi olan insanların “onkoloji danışmanları ile karşı karşıya oldukları riskler hakkında detaylı bir şekilde konuşmaları” gerektiğini de belirtti.

Araştırmaya fon sağlayan Amerikan Kanser Derneği'nin tıp ve bilim sorumlusu Bill Cance, araştırmayla ilgili şunları söyledi:

“Bu, kanser hastalarının Kovid-19 için daha yüksek risk altında olduğunu gösteren oldukça etkili bir makale.”

Makalenin, hidroksiklorokin ve azitromisinin ilaç kombinasyonunun üç kat daha fazla ölüm riskine neden olabileceğini öne sürdüğünü ve bu konuda daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.

Makalenin yazarları, diğer faktörlerden kaynaklanan bir durumun söz konusu olabileceği nedeniyle bu konuda kesin bir sonuç elde edemediklerini belirtti.

Gulf News

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Kanser, hastalarının, Kovid-19’dan, hayatını, kaybetme, olasılığı, iki, kat, fazla,
Yorumlar
Haber Yazılımı