[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
16 Mart 2020 - Pazartesi 17:40 Bu haber 470 kez okundu
 
Maske takalım mı takmayalım mı?
Uzmanlar korona virüsten korunmak için “maskeyi hasta olanlar taksın” diyor. Peki karşımızdakinin enfekte olup olmadığını bilmiyorsak ya da enfekte olan bir kişi kasıtlı olarak maske takmıyorsa sağlıklı insanların korunmak için maske takması gerekiyor mu?
TIP&SAĞLIK Haberi
Maske takalım mı takmayalım mı?

Memorial Bahçelievler Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Melih Çiçek, bu konuda önemli bilgiler verdi:

“Hasta olan kesinlikle maske takmalı. Karşımızda üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri olan birisi varsa potansiyel hasta kabul edip bizim de maske takmamız iyi olur. Bu virüsün hava yolu ile bulaşıp bulaşmadığı şimdilik soru işareti. Hava yoluyla virüsü almamız biraz zor. Çünkü ağır bir molekül yapısı var. Havada asılı vaziyette çok uzun süre durmuyor. Öksürme, aksırma yoluyla etrafa yayılan damlacıkların yüzeylere bulaşması ve elimizle temas ve sonrasında burun içi, ağız içi ve göz içine bulaşmasıyla virüsü alıyoruz.

 

N95 gibi özelliklere sahip maske takmak iyi olur ama bunlara ulaşmak artık imkansız gibi. Standart bir maske 6-8 saat koruma sağlar. Nefes yoluyla ıslanacağı için daha sonra özelliğini kaybeder.

Özellikle hastaların ve hastalık şüphesi olanların; ateş, öksürük, solunum zorluğu bulgusu olan herkesin mutlaka maske takması gerekmektedir.”

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Maske, takalım, mı, takmayalım, mı?,
Yorumlar
Haber Yazılımı