[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
15 Mayıs 2020 - Cuma 20:53 Bu haber 5081 kez okundu
 
Novartis CEO'su yeni koronavirüs aşısının tamamlanmasının iki yıl süreceğini söyledi
İsviçreli ilaç şirketi Novartis'in genel müdürü bir Alman gazetesine verdiği demeçte, yeni tip koronavirüs ile savaşmak için kullanılacak herhangi bir aşının en az iki yıl boyunca kullanıma hazır olmayacağını söyledi.
- Haberi
Novartis CEO'su yeni koronavirüs aşısının tamamlanmasının iki yıl süreceğini söyledi

Novartis CEO'su Vas Narasimhan, Frankfurter Allgemeine Zeitung'a, ‘’Aday aşılar hakkındaki ilk klinik çalışmaların sonuçları sonbaharda hazır olması gerekiyor. Her şey umduğumuz gibi giderse, aşı üretimine geçmemiz 24 ay sürecektir’’ diye konuştu.

Novartis, 2015 yılında aşı bölümünü, dünyanın önde gelen ilaç firmalarından biri olan GlaxoSmithKline'a sattı. Bazı şirketler insanlar üzerinde aşı denemelerine başlamış durumda.

Bir başka ilaç firması olan Moderna Inc., deneysel KOVID-19 aşısı için planlarını hızlandırdı ve yaz başlarında denemelere başlamayı beklediğini söyledi.

Ancak uzmanlar, en az 2021 yılına kadar hiçbir aşının kullanıma hazır olmasının beklenmediğini açıklıyorlar, çünkü aşıların milyarlarca olmasa da milyonlarca insanda uygulanmadan önce geniş çapta test edilmeleri gerekiyor.

DÜNYAYA YETECEK KADAR AŞI ÜRETMEK ZOR

İsviçre -Basel merkezli Novartis'in aşı işinde gelişmesine yön verme çalışmaları yapan Narasimhan tün dünya için yeterli aşı üretmenin de zor olacağını sözlerine ekledi. Narasimhan, yeni bir fabrika inşa etmenin bile genellikle üç ya da dört yıl sürdüğünü belirterek, ‘’Bu çok uzun bir süre. Hızlı bir şekilde büyük miktarlarda aşı üretmek için mevcut üretim ağını kullanmalıyız’’ diyerek sözlerini tamamladı.

Arab News

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Novartis, CEO'su, yeni, koronavirüs, aşısının, tamamlanmasının, iki, yıl, süreceğini, söyledi,
Yorumlar
Haber Yazılımı