[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
30 Mart 2018 - Cuma 00:38 Bu haber 3189 kez okundu
 
Ruh sağlığı tedavisinde ilaçların yan etkisine karşı egzersiz
Ruh sağlığıyla ilgili hastalıkların tedavisi için kullanılan ilaçların yaygın olarak görülen yan etkileri arasında kilo alımı ve tip 2 diyabet gelişimi bulunuyor. Fakat Kanada’daki Guelph Üniversitesi tarafından yeni yapılan bir araştırmada bir doz olanzapin almadan önce yoğun bir egzersiz yapıldığı taktirde bu yan etkilerin engellenebileceği sonucuna varılmış.
TIP&SAĞLIK Haberi
Ruh sağlığı tedavisinde ilaçların yan etkisine karşı egzersiz

HABER MERKEZİ - Scientific Reports isimli dergide sonuçları yayımlanan bu araştırmada erkek farelerde yoğun ve kısa süreli egzersizin olanzapin kullanımına bağlı olarak gelişen hiperglisemi (kanda şeker oranı yüksekliği) üzerinde nasıl bir etkisi olduğuna bakılmış. Olanzapin, şizofreni hastalığının tedavisinde kullanılan antipsikotik bir ilaçtır ve alınan her doz olanzapin kandaki şeker oranının yükselmesine sebep olur.

 

Araştırma ekibinden Guelph Üniversitesi İnsan Sağlığı ve Beslenme Bilimleri Bölümü’nden Yard. Doç. David Wright, “Bu ilacın her dozunun alımıyla kandaki şeker oranının akut olarak ve tekrar tekrar yükselmesi hasta sağlığı üzerinde uzun vadede bazı olumsuzluklara sebep olabilir ve hastaları tip 2 diyabet ve kalp hastalıklarının gelişimine yatkın hale getirebilir” diyor.

 

Wright ayrıca olanzapin gibi ilaçlar uzun süreli kullanıldıkları için, hastaların genel sağlıklarının da bu durumdan olumsuz etkilenebileceğini söylüyor.

 

“Şizofreni hastası olan ve genel nüfus içinde herhangi birinin ortalama yaşam sürelerini kıyasladığınızda, arada şizofreni hastaları aleyhine 20 yıllık bir fark olduğunu göreceksiniz. Şizofreni hastalarında ilaç kullanımına bağlı kandaki glikoz seviyesinin yükselmesiyle sonuçlanan yan etkileri en aza indirebilirsek, ümit ediyoruz ki bu hastaların ortalama yaşam süreleri artacak ve genel yaşam kalitelerinde bir iyileşme olacaktır.”

 

Yaptıkları araştırmada Wright ve doktora öğrencisi Laura Castellani, farelere olanzapin ilacını vermeden önce, hayvanlar yorulana kadar onları bir düzeneğin üzerinde koşturmuşlar. Araştırmacılar farelerin yaptığı bu egzersizin normalde kandaki glikoz seviyesini yükselten olanzapinin bu yan etkisini kırdığını gözlemlemişler.

 

Bununla birlikte araştırmacılar bahsettikleri egzersizin yoğun bir egzersiz olması gerektiğinin altını çiziyorlar. Aynı deneyi farelerin hızlı hızlı yürütüldüğü orta seviyede bir egzersizden sonra yaptıklarında, olanzapin kullanımına bağlı olarak farelerin kan şekeri seviyelerinde yine artış olmuş.

 

Bu araştırma sonucu elde edilen veriler umut verici olsa da, Wright bazı sıkıntıların da olduğunu söylüyor.

 

“Özellikle antipsikotik ilaçlar alan hastaların çok düşük seviyede egzersiz yaptıklarını düşünecek olursak, bu araştırmadan elde ettiğimiz sonuçları insanlar üzerinde teyit etmemiz oldukça zor. Atmamız gereken diğer bir adımsa egzersiz sırasında aktive olan metabolik yolları keşfetmek ve bunları farmakolojik olarak ya da bazı besinlerle de aktive edebilir miyiz bunu ortaya çıkarmak” diyor Wright.

 

Doktorlar, olanzapin kullanımında yükselen kan şekerini düşürmek için hastalara diyabet ilacı yazmak gibi bazı yollara başvursalar da, Wright kendi laboratuarının egzersiz fizyolojisi üzerine çalışmalar yaptığını ve egzersizin glikoz seviyelerini dengede tutmada nasıl bir etkiye sahip olduğunu anlamaya çalıştığını söylüyor.

 

“Kalp-damar rahatsızlıkları şizofreni hastalarında en önde gelen ölüm sebebi. Tabi her şeyi şizofreni ilaçlarının metabolik etkilerine bağlamak da doğru olmaz. Fakat büyük resme bakabilir ve bu ilaçların yan etkilerini en aza indirebilirsek, umuyorum ki şizofreni hastalarının yaşam süreleri ve genel yaşam kaliteleri artar çünkü bu hastalar bu ilaçları kullanmaya başladıktan sonra, artık onları bırakmaları pek mümkün değil” diye ekliyor Wright.

 

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Ruh sağlığı tedavisi, egzersiz, tip 2 diyabet, şizofreni, olanzapin
Yorumlar
Haber Yazılımı