[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
25 Şubat 2018 - Pazar 14:21 Bu haber 3450 kez okundu
 
Sağlık Bakanlığı kaliteli kozmetik ürünlerini ilan edecek
Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), denetimlerden başarıyla geçen kozmetik firmalarını da kamuoyuna ilan edecek.
KOZMETİK Haberi
Sağlık Bakanlığı kaliteli kozmetik ürünlerini ilan edecek

HABER MERKEZİ - Bugüne kadar güvensiz ürünleri ilan ederek vatandaşları uyaran Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu, bundan böyle kaliteli ürünleri de kurumun internet sitesinden duyuracak. Tüketicilerin gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilmelerini sağlamayı hedefleyen TİTCK, kozmetik denetim sonuçlarını üç ayda bir ilan edecek. Vatandaşlar bu listelere bakarak güvenli alışveriş yapabilecek.

PUDRALAR, EL KREMLERİ, ŞAMPUANLAR...

Bu arada, TİTCK 2017’de toplam bin 600 adetten fazla kozmetik ürünü denetledi. Bu ürünlerin 30’unun güvensiz olduğu belirlendi. Güvensiz olduğu tespit edilen kozmetik ürünleri arasında pudralar, el kremleri, yüz maskeleri, tüy dökücü ürünler ve şampuanlar ilk sırada yer aldı. 

SAHTE ÜRÜNLERE DİKKAT!

2017’de toplam 26 binden fazla  sahte-kaçak-taklit ürün ele geçirildi. Bu ürünler parfüm, güneş ve dudak kremleri başı çekti.

SERTİFİKA VERİLECEK

TİTCK Denetim Hizmetleri Başkan Yardımcılığı Kozmetik Denetim Daire Başkanlığı tarafından kayıtlı üretim yerlerinin başvurusu üzerine yapılacak denetim ve değerlendirmeler sonucu İyi Üretim Uygulamaları Kılavuzu esaslarına göre faaliyette bulunduğu tespit edilen üretim yerlerine “İyi Üretim Uygulamaları (GMP) Sertifikası” düzenlenecek.

Ayrıntılı bilgi için: http://www.titck.gov.tr/Duyurular/DuyuruGetir?id=3222

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Sağlık, Bakanlığı, kaliteli, kozmetik, ürünlerini, ilan, edecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı