[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
01 Nisan 2020 - Çarşamba 12:37 Bu haber 541 kez okundu
 
Sakalı ve bıyığı olanlara koronavirüs uyarısı!
Yeni koronavirüsten kendilerini korumak için erkeklerin, pek değerli sakallarını kesmeleri mi yoksa kesmemeleri mi gerektiği konusunda medyada dolaşan çelişkili haber bültenlerinden sonra ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin bıyık ve sakallar için tavsiyesine bir bakalım.
TIP&SAĞLIK Haberi
Sakalı ve bıyığı olanlara koronavirüs uyarısı!

Fransa’da Acil Servis Doktorları Derneği Başkanı, hijyen gerekçesi ile tıp çalışanlarının sakal tıraşı olmasını tavsiye etti. Bu ayın başlarına Galler Ambulans hizmetleri attığı tweet ile sağlık çalışanlarının ‘’Kişisel korunma teçhizatının etkisini azaltabilecek olan yüz kılları için tıraş makinesi bulundurması’’  tavsiye etti.

Bu tedbirler öncelikle maske ve solunum cihazı kullanması gereken sağlık çalışanları için ve genel sağlık için henüz koronavirüs yayılmasında potansiyel tehlike olarak yüzdeki kıllara dokunmak tavsiye edilmiş değil.  Yine de sakalların, maske ve solunum cihazlarının düzgün bir şekilde kullanılmasına engel olabileceği açıktır.

Tüm dünyada koronavirüsün yayılmasını biraz olsun önlemeye yardımcı olması için maske ve solunum cihazları kullanılmaktadır. Fakat 2017 yılında Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yayınladığı bilgi görseline göre bir kişinin yüzündeki kıllar filtreleme gereçlerinin tam anlamıyla görev yapmasını etkilemektedir.

Bilgi görselinde yüzdeki kılların 36 farklı çeşidi gösterilerek her birine bir ad verilmiştir. Bazılarını en kıdemli berberler bile hiç görmemiş olabilir. Ayrıca sakalın türüne göre P2/N 95 maskesinin doğru bir şekilde kullanılıp kullanılamayacağı hakkında bilgi vermekte ve havada taşınan virüslerden doğru bir şekilde korunmayı sağlamaktadır.

Handlebar ve lampshade olarak adlandırılan bıyık ve top sakal iyi olarak görülürken mutton chops ve tüm yüzü kaplayan sakallar doğru bulunmamaktadır.

Bilgi görseline göre yüzdeki kıllar maskenin etkisini tehlikeye sokar, çünkü maksimum koruma yapabilmek için yüze sıkıca oturması gereken cihazın gerektiği gibi kullanılmasına engel olur.

Kısaca, maskenin yüze tam olarak oturması ile solunum yoluyla alınacak virüse karşı koruma sağlanır, oysa yüzdeki kıllar maskenin yüze tam olarak oturmasını engeller.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi, yüzdeki kılların, maskenin altında kalarak maskenin yüzünüze tam olarak oturmasına engel olmadığı takdirde sorun olmayacağını belirtmektedir. Yüzünüzdeki  kıllar fazla uzunsa veya yüzünüzü tamamen kaplayarak maskenin yüze tam oturmasına engel oluyorsa, havadaki partiküllerin içeri sızması ile sorun yaşamanız muhtemeldir.

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Sakalı, ve, bıyığı, olanlara, koronavirüs, uyarısı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı