[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
16 Şubat 2018 - Cuma 11:27 Bu haber 6857 kez okundu
 
Sıtmanın panzehiri: Diş macunu
İlaca dirençli sıtma her yıl ağırlıklı olarak Afrika ve Güneydoğu Asya'da yarım milyondan fazla kişiyi öldürüyor. Hastalığı tedavi etmek için birtakım ilaçlar kullanılırken, sıtma parazitleri bu ilaçlara karşı giderek daha da dirençli hale geliyor ve gelecekte sıtmanın tedavi olamayacağı fikrine kapı aralıyor. Bu konuda uygulanan etkili tedaviler ise yavaş yavaş yitiyor.
ARAŞTIRMALAR Haberi
Sıtmanın panzehiri: Diş macunu

Yeni ilaç arayışı giderek acil hale geldiği bir ortamda yapılan yeni bir keşif sıtmayla mücadelede umutları artırdı.

www.eczahanehaber.com’un haberine göre, birçok diş macununda bulunan triclosan bileşeninin, ilaca dirençli sıtmayla mücadelede kullanılabileceği keşfedildi. Bu sıra dışı keşif Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından yapıldı.

Triclosanın sıtmaya karşı etkili olduğunun keşfi, bunun yeni bir ilaç olarak kullanılabileceği umudunu doğurdu. Bu bileşik, sıtma parazitinin yaşam döngüsünü hedefleyebilme özelliği nedeniyle, parazitin direnç geliştirmesini zorlaştıracak.

EKİPTE BİR ROBOT VAR

Bu arada, Cambridge Üniversitesi'ndeki araştırmacıların keşfine Eve isimli, yapay zeka ile çalışan bir robot da destek oldu.

Robot Eve, laboratuvar robotiklerini kullanarak deneyler gerçekleştirmek, hipotezleri otomatik olarak geliştirmek ve test etmek yoluyla ilaç keşfi sürecini otomatikleştirmek için Manchester, Aberystwyth ve Cambridge üniversitelerindeki bir bilim adamı ekibi tarafından geliştirildi.

İLAÇ KEŞİFLERİ HIZLANACAK

Eva’nın gelişimine öncülük eden Manchester Üniversitesi Biyoteknoloji Enstitüsü'nden Prof. Ross King, “Yapay zeka ve makine öğrenimi sadece "kaba kuvvet" yaklaşımını değil, bilime akıllı bir yaklaşım benimseyen otomatik bilim insanları yaratmamızı sağlıyor ve bu da ilaç keşfi sürecini hızlandıracak ve potansiyel olarak büyük ödülleri de beraberinde getirecek” diyor.

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Sıtmanın, panzehiri:, Diş, macunu,
Yorumlar
Haber Yazılımı