[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
13 Mart 2018 - Salı 09:48 Bu haber 3030 kez okundu
 
Tane ile ilaç satışı mı geliyor?
Sağlık Bakanı Ahmet Demircan, tane ile ilaç satışına "Olabilir, bu da israfı önler" açıklamasında bulundu. Ancak taraflarla da bir araya gelinmesi gerektiğini söyledi.
İLAÇ Haberi
Tane ile ilaç satışı mı geliyor?

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan'ın açıklamasının ardından ilgili kurum ve kuruluşlar açıklama yaparak görüşlerini dile getirdi:

Türk Eczacıları Birliği (TEB): İlaç ambalajlarının üretiminde pek çok kalite kontrol testi yapılmaktadır. Her ilacın saklama koşulları, ambalaj özellikleri farklıdır. Tane ile ilaç uygulamasında bunu kontrol etmek mümkün değildir.

Taneyle ilaç uygulamasının halk sağlığını tehdit ettiğini düşündüğümüz boyutları vardır. Örnek verecek olursak ambalaj, ilacın tanınırlığını pekiştirmektedir. Birbirine benzeyen ilaçların karıştırılma riski vardır. Tane ile ilaç uygulamasını her ilaca uygulamak mümkün değildir. Pek çok kronik hastalığın tedavisinde ilaçlar uzun süreli kullanılmaktadır. İlaç ambalajlarında ve prospektüslerde yer alan tüm bilgilerin eczanelerde hazırlanacak etiketlere aktarılması mümkün değildir. İlaç ambalajlarının üretiminde pek çok kalite kontrol testi yapılmaktadır. Her ilacın saklama koşulları, ambalaj özellikleri farklıdır. Taneyle ilaç uygulamasında bunu kontrol etmek mümkün değildir. Ambalajında satılmayan ilaçlar kaçak ve sahte ilacın önünü açacaktır. Tane ile ilaç uygulamasında ilacın fiyatının kontrolü mümkün olmayacak, bu da geri ödemede sıkıntılar doğuracaktır. Türkiye'nin sağlık sistemi, hekimler, eczacılar ve halkın sağlık okuryazarlığı düzeyi böyle bir uygulamaya hazır değildir.

 

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS): Ambalaj ilacın güvenliği açısından en önemli unsurlardan biridir. İlacın adı, etken maddesi, son kullanma tarihi vs. bu ambalaj üzerinde bulunur. Taneyle ilaç verilirse hasta ambalajdaki bilgilerden yoksun kalacaktır.

Taneyle verilen ilaçların şekil ve renk bakımından birbirlerine benzemesi sonucu karıştırılması söz konusu. ABD'de her yıl 7 bin kişi bu nedenle yanlış ilaç kullanımı dolayısıyla yaşamını yitiriyor. AB yasalarına göre ilacın taneyle verilmesi mümkün değil. Şu anda bu uygulamayı sürdüren Hollanda ve İngilter'´de bu uygulamadan aşamalı olarak bir takvim çerçevesinde vazgeçmeyi taahhüt etmişlerdir. İlacın ambalajının bozulması ilaç üreticisinin 1262 sayılı yasayla ortaya konmuş olan hukuki sorumluluğunu kaldıracağından, doğacak tehlikeli sonuçlarda üretici firma sorumlu tutulamayacak. Eczaneden verilecek hiçbir bilgi veya belge ilacın prospektüsünün yerini tutamayacak. Bu kadar bilgi ve uyarının eczanelerde bir etiket üzerine yazdırılması mümkün değil.

İlacın son kullanma tarihi ambalajı açılmadığı sürece üzerinde yazan tarihe kadar. Bu şekilde ambalajı bozularak taneyle verilen ilaçların son kullanma tarihinin kontrolü zorlaşacak. Ayrıca son kullanma tarihi geçmiş olan ilaçların denetlenebilmesi ayrı bir sorun olacak. Taneyle ilaç satılması ilacın sterilizasyonu açısından büyük sıkıntılar ortaya koyacak. Ambalajı açılan ilaçların rutubet ve ışıktan etkilenmeleri mümkün olabilecek. Hatta bazı ilaçların rutubete karşı özel koruma kapakları ve rutubet tutucu materyalleri mevcut. Bunların hastaya taneyle ilaç uygulamasında verilmesi mümkün değil. İlacın orijinal ambalajında satılmaması, sahte veya kaçak ilaçların piyasaya sürülmesini kolaylaştıracak ve bunun doğuracağı önemli sağlık sorunları ortaya çıkacak. Bazı ilaçların birbirlerini etkilemesi mümkün olduğu gibi bazı ilaçların da ambalajsız olarak aynı yerde bile bulunması sakınca doğurur. Örneğin penisilin grubu antibiyotikler, sefalosporinler ve hormon preparatlarının birbirlerinden tamamen ayrı bina ve tesislerde üretilmeleri ve ambalajlanmaları zorunlu.

 

 

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: tane ile ilaç satışı
Yorumlar
Haber Yazılımı