[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
22 Ocak 2020 - Çarşamba 14:08 Bu haber 895 kez okundu
 
Türkiye’de iki grip virüsü aynı anda aktif
GÜNDEM Haberi
Türkiye’de iki grip virüsü aynı anda aktif

Mevsimsel grip her yıl tüm dünyada ciddi sayıda klinik hastalığa sebebiyet veren, özellikle risk gruplarında ölüme bile neden olabilen bir hastalık. Ülkemizde de grip vakaları arttı. Ancak uzmanlar, bu artışı mevsim normallerinde diye yorumlarken, bu yıl hem İnfluenza A hem de İnfluenza B virisünün aynı anda görüldüğüne dikkat çekiyor. Ve uzmanlar "Mutlaka grip aşısı yaptırın. Aşı yüksek koruma içeriyor" diye de uyarıyor.

GRİP BİLİM KURULU TOPLANDI
Grip Bilim Kurulu, son olarak 8 Ocak'ta toplanarak raporunu hazırladı. Buna göre, bu yıl ülkemizde dolaşımda olan grip virüslerinin yarısı influenza A (H1N1) tipinde. Vaka sayıları ve artış hızı geçen yıllarla benzer oranda seyrediyor. Rapora göre virüs tipleri ve pozitiflik oranlarında olağanüstü bir durum söz konusu değil. Sağlık Bakanlığı açıklamasında "İlaç Takip Sistemi (İTS) rakamlarına göre antiviral ilaçların eczane, depo ve üretici firmalardaki sayılarına bakıldığında; şurup formunda 235 bin kutu; tablet formunda ise 790 bin kutu ilaç mevcut. Sağlık Bakanlığı depolarındaki 600 bin kutu ilaçla beraber toplam 1 milyon 625 bin kutu ilaç bulunuyor. Hastalarımıza yetecek miktarda ilaç mevcuttur" denildi. Grip Bilim Kurulu Üyesi ve Hacettepe Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara "Bu yıl diğer senelerden farklı olarak hem İnfluenza A hem de İnfluenza B virisü aynı anda görülüyor. Ancak Türkiye'de grip vakalarında majör bir değişiklik yok" dedi.

ŞU ANDA SALGIN DURUMU YOK
İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, "Grip mevsim normallerinde seyrediyor. İstanbul'da bir grip salgını yok" dedi. Sağlık Bakanlığı geçen hafta İstanbul'da H1N1 şüphesiyle hayatını kaybeden iki çocuğun ölüm sebebinin belirlenmesi için de inceleme başlatmıştı.

GRİP AŞISI İÇİN GEÇ DEĞİL
İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi İnfeksiyon Hastalıkları Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz "Bu aylar gribin arttığı aylar. Şu ana kadar mevsim normallerinin üzerinde bir artış yok. Grip aşısı olunmadıysa hala olunabilir. Sağlıklı beslenilmeli" dedi.

Sabah

 

 
Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Türkiye’de, iki, grip, virüsü, aynı, anda, aktif,
Yorumlar
Haber Yazılımı