[googleb3a173295c258239.html]
Haber Detayı
23 Temmuz 2020 - Perşembe 10:53 Bu haber 2226 kez okundu
 
Washington, koronavirüs aşısı için 1.95 milyar dolar ödeme yapmayı kabul etti
ABD ilaç şirketi Pfizer ve Alman biyoteknoloji firması Biontech, Washington’un geliştirilen koronavirüs aşılarından 100 milyon doz almak için 1.95 milyar dolar ödeme yapmayı kabul ettiğini açıkladı.
TIP&SAĞLIK Haberi
Washington, koronavirüs aşısı için 1.95 milyar dolar ödeme yapmayı kabul etti

ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, anlaşma kapsamında ABD’nin 500 milyon doz daha almak için seçeneği bulunduğu belirtildi.

ABD Başkan Donald Trump yönetimi, olası bir aşı geliştirmek ve satın almak için milyarlarca dolar harcamayı kabul etti. Hükümet, koronavirus için aşı, ilaç ve teşhis üretimini hızlandırmak üzere bakanlıklar arası bir program başlattı.

Amaç, milyarlarca insanı enfeksiyondan veya ciddi hastalıklardan koruyarak salgını ortadan kaldırabilecek aşılar üretmek.

Pfizer ve Biontech'in aday aşısı, test edilecek diğer aşılar arasında. Aşı, küçük çalışmalarla umut verici sonuçlar gösterdi.

Bahsi geçen şirketler devam etmekte olan çalışmaların başarıya ulaşmasıyla önümüzdeki Ekim ayı başlarında lisans talep etmeyi beklediklerini bildirdi.

2020 yılı sonuna kadar 100 milyon doz, 2021’in onuna kadar ise 1,3 milyonu aşkın doz üretileceği tahmin ediliyor.

Trump: Salgın daha da kötüleşecek

ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da düzenlediği basın toplantısında, koronavirüse karşı aşı geliştirme çalışmalarının sürdüğünü ve korona virüsün iyi bir hal almadan önce daha da kötüleşeceğini belirterek ”Ülkenin güney bölgelerinde artan vakaları kontrol altına almak için elimizden geleni yapıyoruz. Kovid-19'a karşı bir tedavi ve aşı geliştirilmesi için çalışıyoruz. Bu salgında yiten her yaşam için yas tutuyoruz. Onların anısına, bir aşı geliştireceğimize söz veriyorum. Bu virüsü hep birlikte yeneceğiz. Aşı ve tedavi geliştirme konusunda gayet iyi gidiyoruz. Bazı eyaletlerde korona virüs salgınının iyiye gitmesine rağmen, hala çok fazla sorun yaşayan yerler var. Bu salgın ne yazık ki daha iyi bir hal almadan önce daha da kötüleşecek. Bunu söylemeyi sevmiyorum ama gerçek bu" ifadelerini kullandı.

ABD'de son durum

ABD'de Kovid-19 salgını nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1092 artarak 144 bin 983'e yükseldi. Ülkede virüs bulaşan kişi sayısı son 24 saatte 66 bin 807 artışla 4 milyon 30 bin 302'ye ulaştı.

Kaliforniya, 409 bini geçen yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasıyla New York'u geride bırakarak, ülkede en fazla vaka görülen eyalet oldu.

Koronavirüs vakaların artış gösterdiği eyaletlerden biri olan Kaliforniya'da, John Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre, vaka sayısı 409 bini geçti.

40 milyon nüfusuyla ABD'nin en kalabalık eyaleti olan Kaliforniya vaka sayısında, salgını nispeten kontrol altına alan New York'u geçti.

Kaliforniya’da günlük vaka sayıları 9 bini bulurken, New York'ta ise 500 ila 700 vaka görülüyor.

Kaynak: (eczahanehaber.com) - eczahanehaber.com Editör: Eczahane Haber
Etiketler: Washington,, koronavirüs, aşısı, için, 1.95, milyar, dolar, ödeme, yapmayı, kabul, etti,
Yorumlar
Haber Yazılımı