[googleb3a173295c258239.html]
Yazı Detayı
10 Ağustos 2018 - Cuma 01:45 Bu yazı 2505 kez okundu
 
BM, Afrika ilaç endüstrisinin gelişmesi için çağrıda bulundu
Onur TOKEL
onur@aedd.com.tr
 
 

Brleşmiş Milletler (BM) Afrika Ekonomik Komisyonu (ECA) Sanayileşme ve Altyapı Başkanı Soteri Gatara Aftrika’nın acilen ithal edilen tıbbi ürünlere olan bağımlılığını azaltmak için ilaç sektöründe gelişmeye ihtiyacı olduğunu açıkladı.

Soteri’nin ECA’nın “Afrika’da ilaç Üretim Sektörü için Politika ve Stratejilerin Gözden Geçirilmesi: Politik Tutarlılık, En İyi Uygulamalar ve Geleceğe Bakış’ başlıklı raporuyla bağlantılı olarak hazırlanan toplantıda yaptığı konuşma Türk ilaç firmalarını da yakından ilgilendiriyor.

Çünkü, Afrika dışından gelen bulaşıcı hastalıklarla birlikte 2030 yılında Afrika’da bulaşıcı hastalıkların önde gelen ölüm nedenlerinden biri olması bekleniyor. 

Bu sorunlar, Afrikalı halkların yüksek nitelikli ilaçlar erişiminin zor olması nedeniyle daha da kötüleşiyor. Kıtadaki ilaçların yüzde 70’i ithal ediliyor.

Afrika’da ilaç pazarı için harcanan rakamın 2020 itibarı ile 45 milyar dolara çıkması bekleniyor. HIV için antiretroviraller tek başına 1 milyar dolarlık pazar olanağı sağlamakta ve artık daha fazla kişi ilaçla tedavi olacağı için önümüzdeki 10 yıl içinde üç kat artması bekleniyor.

10 yılı aşkın bir süredir uygulanmakta olan Afrika Açılım Politikasının başarıyla tamamlandığı ve 2013 itibariyle her geçen gün derinleşmekte olan bir ortaklık ilişkisine girildiği söylenebilir.

Afrika kıtası ile ticaret hacmimiz 2003 yılında 5,47 milyar dolar iken, bu rakam 2016 yılında 16,7 milyar ABD doları olarak kaydedilmiştir.

Ülkemizin kıtadaki toplam yatırımlarının değerinin 6 milyar ABD dolarını aştı. Türk girişimcilerin 45 milyar dolarlık Afrika ilaç pazarına girmesi, bu rakamın katlanarak artmasına neden olacaktır.

 
Etiketler: BM, Afrika ilaç endüstrisinin gelişmesi için çağrıda bulundu, Afrika ila
Yorumlar
Haber Yazılımı