[googleb3a173295c258239.html]
Yazı Detayı
29 Mayıs 2018 - Salı 09:32 Bu yazı 2711 kez okundu
 
İlaç keşfinin geleceği yapay zekada mı?
Can SÖKMEN
c.sokmen@radecza.com
 
 

Yapay zeka uygulamaları, ilaç keşiflerinin de aralarında olduğu sayısız alanda, endüstrinin kilit kavramlarını değiştirme potansiyeline sahiptir. Birçok ilaç firması için, makinelerin öğrenmesi, makinelerin insan zekasının seviyesini geçmesine izin verme potansiyeli ile yapay zekanın en önemli yönüdür.

Büyük ilaç firmaları tarafından ilaç keşfinde yapay zeka yatırımlarının artması, potansiyel ilaç adaylarını belirleme ve görüntüleme için makine uygulaması kullanmanın neden yararlı olduğuna dair  gerçeği ortaya koymaktadır.  

Dev ilaç şirketi Merck ilaç keşfinde yapay zeka temelli çözümleri uygulayan şirketlerden biridir. Merck yapay zeka alanına erken dönemde 2012 yılında girerek ilaç tasarım süreçlerini dönüştüren algoritmalar ve bulut programlama desteği ile yapay zeka temelli bir şirket olan Numerate ile bir ortaklık gerçekleştirmiştir. Bu işbirliği başlangıçta Merck’in, Numerate’e ait bilgisayar temelli ilaç tasarım teknolojisinden örtülü kardiyovasküler hastalık hedefine yönelik yeni küçük molekülü ilaç geliştirmek üzere yararlanması için yapılmıştı.

Buna ek olarak Merck yeni küçük moleküllerin keşfi için derin teknolojiyi kullanan AtomNet’in kurucusu Atomwise ile çalışmaktadır. Bu proje gizli olmakla birlikte Merck Atomwise’in yapay zeka temelli teknolojsine eski ve yeni ortaya çıkmakta olan hastalıklarla savaşırken tekrar tasarlanması gereken mevcut ilaçların taranması için yararlanmaktadır. 

Merck, ileri ilaç keşfi için yapay zeka odaklı şirketlerle işbirliği yapmakta olan pek çok ilaç şirketinden sadece biridir. Celgene GNS Healthcare ile ortaklık içinde Reverse Engineering and Forward Simulation nedensel makine öğrenimi ve simülasyon platformundan yararlanmaktadır. GSK Birleşik Krallık’ta yapay zeka temelli Exsictentia ile 43 milyar dolarlık bir ilaç keşif işbirliğine başladı; Pfizer IBM Watson ile immuno – onkolojik ilaç keşif araştırmaları için işbirliğine girdi ve liste böyle devam ediyor. 

İlaç keşfinde yapay zekanın başarısı büyük ölçüde derin öğrenme denilen, insan beynindeki nöronların birbiriyle konuşmasını örnek alarak geliştirilen yapay sinir ağları kullanılarak yapılan makine öğrenme konusuna bağlıdır.  Bu teknoloji insanlardan çok daha yüksek bir başarı oranıyla ilaç adaylarını belirleyecek geniş ölçekte kimyasal ve biyolojik veriyi analiz edecek sistemleri geliştirebilir.

Bununla birlikte, GobalData, veri bilimciler ve geliştiricilerin bu sistemlerin performansını izlemelerinin önemini ve güvenlik ihlali gibi herhangi bir hatanın tekrarlanmasını önlemek üzere düzenleme ya da geliştirme için atılacak adımların önemini vurgulamaktadır. Bununla birlikte GlobalData’nın, bildiğimiz gibi ilaç keşif sürecinde yapay zeka dönüşümünü öngördüğü söylenebilir.

İlaç sektörü, modern süper bilgisayarların ve makine öğreniminin gücünden yararlanarak ilaçları daha hızlı ve daha düşük bir maliyetle geliştirmeyi hedefliyor. Bu hedeflere kısa sürede ulaşacak gibi görünüyor...

 

 
Etiketler: ilaç keşfi, yapay zeka, can sökmen, rad ecza deposu
Yorumlar
Haber Yazılımı